​​Candelabra Tereza Zelenková

2022 | 100 x 125 cm | archivní pigmentový tisk

55 000 Kč
Kategorie: Tereza Zelenková
Kategorie: Fotografie
Candelabra Zelenkova
Adjustace NE

Popis díla

​​Candelabra

Fragmenty tajemných interiérů z fotografií Terezy Zelenkové se stávají symptomatickými místy, skrze něž lze registrovat „neduhy“ jejich doby – fetiše, touhy, blouznění a sny sněné v hluku průmyslové revoluce a raného kapitalismu, který může utlumit jen pokoj, ten soukromý vesmír jednotlivce, se svými těžkými brokátovými závěsy a čalouněným nábytkem.

[…] Walter Benjamin zaznamenává, že 19. století, jako žádné jiné předtím, bylo posedlé „bydlením“. Benjamin popisuje interiér, který se „strojí jako svůdné stvoření a převléká si kostýmy podle nálad“ a ve svých textech umocňuje melancholii dusných místností z doby „Pařížského spleenu“ - ona přeplněná pokojová muzea, která mají tendenci archivovat své vlastní nájemníky. […] V tomto bodě si můžeme položit otázku, nejsou-li naše domovy vždy vesmíry naší individuality, ale zároveň také vězením, které ohraničuje a odhaluje naši smrtelnost?


Bio

Tereza Zelenková je umělkyně, žije v Londýně a v Praze. V letech 2007 až 2010 studovala fotografii na University of Westminster, následně pak absolvovala v roce 2012 Royal College of Art v Londýně. Účastnila se řady skupinových projektů, zejména v Británii, dále ve Spojených státech, Nizozemsku nebo Švýcarsku. Její díla se nacházejí ve významných sbírkách, například ve Victoria & Albert Museum (Londýn), Foam Photography Museum (Amsterodam), Musée de l’Élysé (Lausanne), Saatchi Gallery (Londýn) a Fotomuseum Winterthur (Winterthur).

Autorka: Tereza Zelenková

Název: ​​Candelabra (ze série Maladies of The Infinite)

Datace: 2022

technika = Tisk: archivní pigmentový tisk

Rozměr: 100 x 125 cm

Edice: 5 + 1 AP, číslováno a signováno / Signed and Dated

Zpět do obchodu